Oferta
High Availability – System wysokiej dostępności
Aktualnie coraz ważniejszym elementem kształtującym przemyślaną biznesową strategię przedsiębiorstwa staje się możliwość zapewnienia ciągłego dostępu do aplikacji i danych. Rozwiązania wysokiej dostępności (High Availability – HA) uniezależniają funkcjonowanie systemu od tzw. pojedynczego punktu awarii. Bezpieczny, redundantny system informatyczny to system, w którym awaria dowolnego elementu nie powoduje utraty jego funkcjonalności.
Dla zobrazowania problemu warto posłużyć się najprostszym przykładem infrastruktury opierającej się o pojedynczy serwer, na którym zainstalowane jest oprogramowanie wykorzystywane w firmie oraz np. kontroler domeny MS Windows.
Zależy Ci na nieprzerwanym wglądzie do usług? Nie możesz sobie pozwolić na to, aby Twoja infrastruktura IT ulegała przeciążeniom, które mogą wpłynąć na czas odpowiedzi serwera lub zapewnienie ciągłości aplikacji? System High Availability pozwoli Ci działać bez zbędnych ograniczeń! Rozwiązania HA zapewnią Ci system wysokiej dostępności, dzięki któremu, nawet pomimo usterek, utrzyma ciągłość i zbalansuje ruch. High Availability to działanie, które przeznaczone jest przede wszystkim dla firm, których usługi narażone są na duże obciążenia oraz spory ruch, np. e-bankowość, systemy zdrowia, bezpieczeństwa i administracji, e-commerce, jak również firmy streamingujące treści.
Systemy wysokiej dostępności w praktyce
Priorytetem w przypadku wdrażania jest zapewnienie mechanizmom odpowiednio elastycznego systemu oraz skalowalności, dzięki czemu możliwe jest szybkie i niezwykle sprawne dostosowanie się do sytuacji. Budowanie klastrów wysokiej dostępności sprawia, że wszelkie przerwy w dostawach usług, działaniach aplikacji czy czas oczekiwania na odpowiedź danego serwera nie przekroczy minut dziennie, a w skali roku możemy mieć do czynienia wyłącznie z godziną przestoju. Chociaż awarii nie da się w pełni wyeliminować w kilka sekund, to jednak dedykowane rozwiązania wykrywają wszelkie usterki błyskawicznie, co pozwala na szybką i skuteczną reakcję.
High Availability, jak to działa?
Prezentowane moduły wysokiej dostępności najczęściej składają się z dwóch serwerów oraz macierzy dyskowej – jest to tzw. klaster. W przypadku, gdy jeden serwer ulegnie awarii, drugi szybko przejmuje jego rolę, dzięki czemu nie doprowadza do wielogodzinnego przestoju. W przypadku wykrycia awarii podejmowane są odpowiednie akcje, dzięki którym możliwe jest jak najszybsze przywrócenie sprawności aplikacji oraz innych wirtualnych rozwiązań.
Rozwiązania HA, czy warto?
Chcesz zdecydować się na wprowadzenie wysokiej dostępności? Podpowiemy CI jak to zrobić najlepiej poprzez przeanalizowanie Twoich potrzeb, a następnie dobranie optymalnych rozwiązań do Twojej sytuacji. Zachęcamy do kontaktu!

Rozwiązanie to posiada poważne ograniczenia:
• awaria sprzętu powoduje przestój obsługi informatycznej całego przedsiębiorstwa,
• rozbudowa obszarów dyskowych jest ograniczona do dysków wewnętrznych serwera,
• ograniczenie wydajności kanałów dyskowych do kontrolera wbudowanego w serwer,
• brak redundancji kanałów dyskowych (awaria kontrolera dyskowego powoduje przestój całej firmy),
• awaria serwera powoduje brak usług Active Directory dla domeny MS Windows, co w konsekwencji uniemożliwia prace nawet na stacjach roboczych,
• ograniczenie możliwości rozwoju systemu informatycznego związane z brakiem opcji fizycznej rozbudowy serwera.
W celu eliminacji ograniczeń takiej architektury systemu informatycznego, dążąc jednocześnie do zapewnienia możliwie łatwej skalowalności systemu, zastosowano przejście na rozwiązanie klastrowe w połączeniu z wirtualizacją oraz zewnętrzny system dyskowy oparty o technologie Fibre Channel i SAN.
Rozwiązanie takie zapewnia następujące korzyści:
• wysoka dostępność (awaria serwera lub elementu sieci SAN nie powoduje zatrzymania pracy produkcyjnej systemów informatycznych przedsiębiorstwa, w przypadku awarii jednego serwera oprogramowanie klastrowe zapewni ponowne automatyczne uruchomienie aplikacji na drugim serwerze),
• skalowalność (zewnętrzny system dyskowy zapewnia wysoką możliwość rozbudowy, sieć SAN zapewnia możliwość rozbudowy o kolejne serwery bez konieczności posiadania przez nie dysków na dane i aplikacje),
• skalowalność klastra (możliwość rozbudowy o kolejne serwery),
• łatwość zarządzania przestrzeniami dyskowymi udostępnionymi serwerom, zastosowanie wirtualizacji zapewnia rozwój logiczny infrastruktury serwerowej bez konieczności rozbudowy sprzętu (można powoływać nowe wirtualne serwery).
