Jak dobrać zasilacz awaryjny?
Firmy, a coraz częściej również osoby prywatne, decydują się na zaopatrzenie stanowiska pracy w awaryjne zasilanie komputera. Nieplanowana przerwa w dostawie prądu może spowodować utratę ważnych danych. Brak zasilania to również konieczność przestoju w pracy, na który nierzadko nie możemy sobie pozwolić. Awaryjne zasilanie UPS będzie dogodnym i niezwykle praktycznym rozwiązaniem do każdego biura, domu, serwerowni.
Co to jest UPS?
Zasilacz awaryjny UPS zapewnia zasilanie podpiętych do niego urządzeń w sytuacji, gdy dojdzie do zaniku zasilania z sieci energetycznej. UPS wyposażony w akumulatory gwarantuje stabilne działanie sprzętu elektronicznego przez określony czas. Może się zdarzyć, że parametry napięcia zasilania pochodzącego z sieci energetycznej nie zawsze będą na poziomie 230V. Dobry zasilacz awaryjny do komputera odpowiada również za regulację zasilania z sieci, a także za filtrację przepięć powstałych w wyniku wyładowań atmosferycznych.
Jak dobrać UPS?
Zanim zdecydujesz się na konkretny zasilacz UPS do komputera, zwróć uwagę na takie parametry produktów, jak:
- moc zasilacza awaryjnego – producenci UPSów oferują szeroką gamę zasilaczy, do których można podłączyć jedno lub kilka urządzeń jednocześnie; należy więc określić, czy chcemy podłączyć do niego tylko komputer, czy też inne sprzęty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Dla przykładu: komputer PC pobiera około 100-150 W (komputer do grania – nawet 600W), monitor LCD – 40-70 W, drukarka biurowa podczas drukowania – 300-500 W, router WiFi – około 20 W;
- zasilacz awaryjny UPS: czas podtrzymania – im więcej urządzeń podepniemy do zasilacza, tym krócej będzie on działał. Zatem jeśli zależy nam na zagwarantowaniu dłuższego czasu podtrzymania, należy podpiąć do UPS tylko najważniejsze urządzenia albo zaopatrzyć się w UPS o większej mocy;
- konstrukcję zasilacza – wyróżnia się 3 rodzaje UPSów: off-line, line-interactive oraz online; ten ostatni to najlepsze, bo najbardziej zaawansowane rozwiązanie, w przypadku którego nie dochodzi do przełączania pomiędzy źródłami napięcia – cały czas korzystamy z zasilania pochodzącego z inwertera.
Zasilacze awaryjne UPS w roli gniazdka sieciowego
Jaki zasilacz do domu, a jaki do biura? Szukając najlepszego zasilacza do użytku domowego można postawić na model o minimalnej mocy ok. 500VA. Jeśli natomiast chcemy zapewnić stabilność i bezpieczeństwo systemu sieciowego w firmie, warto zdecydować się na zasilacz online o mocy minimum 1000VA. W ten sposób optymalnie zabezpieczymy sprzęt oraz dane na nim zawarte przed utratą bądź uszkodzeniem.
Szukasz doświadczonej firmy IT, która wesprze Cię w obszarze działań informatycznych i pomoże optymalnie dopasować sprzęt do potrzeb Twojej firmy? Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą Delkom Group!