Oferta

Audyt systemów informatycznych, bezpieczeństwa IT

W przestrzeni internetowej zagrożenia dla systemów informatycznych kryją się niemal wszędzie, jednakże nie zawsze jesteśmy je w stanie zidentyfikować. Cyberprzestępcy po opanowaniu komputera mogą z niego wykraść cenne dane lub w przypadku firmy – zniszczyć jej reputację. Bezpieczeństwo danych zazwyczaj spoczywa na barkach pracowników, którzy podczas wykonywania swojej codziennej pracy mogą okazać się niezbyt czujni. Niezwykle ważne jest przeprowadzanie regularnym audytów bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz inwentaryzacji sprzętu komputerowego, dzięki którym upewnisz się, że zarówno dane, jak i sieć komputerowa jest zabezpieczona przed ewentualnymi atakami.

Jak audyt sprzętu komputerowego wpływa na bezpieczeństwo firmy?

Głównym zadaniem audytu IT jest przede wszystkim dokładne sprawdzenie czy system informatyczny chroni najważniejsze informacje i utrzymuje integralność danych. Do kolejnych celów przeprowadzania inwentaryzacji należy sprawdzenie efektywności wykorzystywania zasobów informatycznych danego przedsiębiorstwa. Warto pamiętać, że oprócz przeprowadzania diagnostyki niezwykle ważne jest wzbudzanie świadomości u pracowników z polityki bezpieczeństwa firmy dotyczącej dostępu do informacji oraz nadawania haseł. Chociaż większość przedsiębiorców uważa, że problem cyberprzestępstwa ich nie dotyczy, to jednak po spojrzeniu na statystyki wiemy, że mnóstwo firm ponosi straty finansowe, przestoje w prawidłowym funkcjonowaniu, jak również traci cenne dane na ich skutek.

Audyt IT, na czym polega?

Jest to niezwykle dokładny przegląd oraz ocena bezpieczeństwa systemów informatycznych w firmie. Często przeglądowi poddawane są również niezautomatyzowane procesy, np. wykonywana jest inwentaryzacja sprzętu komputerowego. Podczas realizacji audytu dochodzi do testowania i oceny systemów, a następnie sporządzane są raporty, dzięki którym można wykryć luki w zabezpieczeniach firmy. Cały proces najczęściej trwa około miesiąca, jednakże jest on zależny przede wszystkim od wielkości przedsiębiorstwa i jego specyfiki.

Audyt oprogramowania

Audyt oprogramowania polega na analizie stanu oprogramowania zainstalowanego w firmie. Umożliwia uporządkowanie i uzupełnienie brakujących licencji, eliminuje ryzyko problemów prawnych oraz konsekwencji finansowych związanych z naruszeniem praw autorskich na terenie firmy, pozwala wdrożyć procesy podnoszące skuteczność zarządzania oprogramowaniem oraz optymalizować plany inwestycyjne związane z zakupem licencji.

Audyt sprzętu

Inwentaryzacja sprzętu komputerowego stanowi bardzo istotny element szeroko pojętej gospodarki majątkiem przedsiębiorstw. Audyt sprzętu polega na analizie konkretnych jednostek roboczych oraz elementów architektury informatycznej w firmie, poddaje kontroli ich występowanie, a także właściwą konfigurację techniczną. Umożliwia prawidłową ocenę sytuacji majątkowej przedsiębiorstwa w zakresie środków trwałych związanych z infrastrukturą IT, jednocześnie pozwalając skutecznie optymalizować plany inwestycyjne dotyczące sprzętu.

Audyt bezpieczeństwa

Audyt bezpieczeństwa pozwala na wykrycie wrażliwych punktów systemu informatycznego oraz ocenę potencjalnych zagrożeń. Pozwala wzmocnić poziom bezpieczeństwa i przeciwdziałać incydentom mogącym naruszać polityki bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Pozwala definiować nowe i reorganizować już istniejące polityki oraz skutecznie dobierać narzędzia pozwalające na ich wdrożenie, zarządzanie i egzekwowanie. Prowadzi do usprawnienia działania sieci teleinformatycznej oraz procesów związanych z administracją. Zmniejsza ryzyko utraty lub dostępu do danych przez nieuprawnione osoby.

Masz jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy na każde z nich!

Zamów rozmowę
[]
1 Step 1
Imię i nazwisko
Firma
Numer telefonu
Temat rozmowy
Data kontaktuof appointment
date_range
Godzina kontaktu
access_time
Uwagi dodatkowe
0 /
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder